Aktiviteter
Leker på turen:
- Det er gøy å lære noe når man er i naturen. Ta med lupe og bøker om innsekter, blomster, trær, sopp osv. Gå på skattejakt!
- La barna ta bilder i naturen! Skriv ut bildene etterpå og lag en utstilling.
- Kims lek: 10 gjenstander fra naturen legges på et oversiktlig sted, barna ser på tingene 1 minutt før det dekkes til og en ting blir fjernet. Oppgaven blir å finne ut hva som er fjernet, om barna husker alt som var under etterpå.
- Det å lage bål er både morsomt og nyttig å kunne. La barna hjelpe til med å finne ved til bålet, fyre opp – men også slukke godt og rydde opp etter seg før dere forlater stedet. Følg med på informasjon om skogbrannfare - akkurat nå (mars/april 2020) er det tørt ute i naturen! (OBS: Fra 15. april til 15. september er det et generelt forbud mot bålbrenning i skog og mark. I denne perioden er det forbudt å tenne opp bål og grill (også engangsgrill) i eller i nærheten av skog.)
- Gjettekonkurranse! Hvor mange skritt må til før vi kommer til neste topp/tre/hus? Tell skritt!
- Sang og ordleker, «Mitt skip er lastet med …», hermegåsa osv.
Les mer om utelek her!

Foto: André Marton Pedersen